کد خبر : 1871
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱:۵۵
-

گزارش تسنیم: تخم مرغ در شانه گرانی قرار گرفت / وقتی قیمت‌های بازار با ادعای مسئولان همخوانی ندارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، گرانی یا افزایش قیمت میهمان ناخوانده‌ای است که شش ماهی است با زندگی مردم عجین شده است گویی گرانی نیز مانند کرونا قصد رفتن ندارند.

گرانی کاسه صبر مردم را لبریز کرده و صدای مردم را در آورده است. مردم معتقدند گوش شنوایی برای شنیدن سخنانشان نیست و بی کفایتی مسئولان و عدم نظارت کافی عامل افزایش قیمت‌ها است.

پرواز گرانی‌ها و پر کشیدن اقلام اساسی یکی پس از دیگری از سفره مردم همچنان ادامه دارد یک روز گوشت، یک روز مرغ، یک روز لاستیک و یک روز خودرو گران می‌شود و سرعت افزایش قیمت‌ها به قدری بالا است که نظارتها را جا گذاشته و گویی دوربین‌های نظارت مسئولان به پای سرعت  گرانی‌ها نمی‌رسد.

یکی از شهروندان بیرجندی که معتقدند است گرانی‌ها قصد رفتن ندارد و مردم هم به ناچار به این وضعیت عادت کرده‌اند افزود: اگر روزی غذای املت برایمان غذای به صرفه و راحتی بود اما این روزها با گرانی تخم مرغ و گوجه فرنگی دیگر حتی املت هم غذای اعیانی شده است.

وی گفت: چند روزی است قیمت تخم مرغ روزانه افزایش دارد و گرانی‌های مرغ و تخم مرغ در حالی در خراسان جنوبی مشاهده می‌شود که خود یکی از قطب‌های تولید کننده و صادر کننده این دو محصول است.

دیگر شهروند بیرجندی نیز ضمن گلایه افزایش قیمت تخم مرغ در چند روز اخیر گفت: روز گذشته وقتی برای خرید تخم مرغ مراجعه کردم قیمت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شد اما امروز قیمت تخم مرغ به ۱۴ هزار تومان رسیده است و معلوم نیست فردا چه قدر افزایش یابد.

به سراغ یکی از فروشندگان تخم مرغ رفتیم؛ وی معتقد است قیمت تخم مرغ در بیرجند به نسبت دیگر استانها ارزان‌تر است.

وی گفت: وقتی برای خرید تخم مرغ مراجعه‌ می‌کنم تولیدکنندگان افزایش قیمت را مطرح می‌کنند ما نیز مجبوریم هر قیمتی را که تولیدکننده عنوان می‌کند پرداخت کنیم.

این فروشنده افزود: مدتی است  قدرت خرید مردم کاهش یافته و دخل و خرج‌ها باهم همخوانی ندارد و در این گرانی‌ها سفره مردم هر روز کوچک‌تر می‌شود.

یکی از تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: در چند وقت اخیر قیمت نهاده‌ها بسیار گران است و علاوه بر گرانی کمیاب شده است.

وی افزود: برای تولید و جوجه ریزی به مشکل برمی‌خوریم و جوجه ریزی در چند وقت اخیر نداشته‌ایم و این موضوع یکی از عوامل افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ است.

رئیس اتحادیه مواد پروتئینی در بیرجند نیز ضمن تایید افزایش قیمت تخم مرغ و مرغ در چند وقت اخیر گفت: وقتی هزینه‌های تولید برای پرورش دهنده و تولیدکننده مرغ و تخم مرغ گران تمام می‌شود آنها هم چاره‌ای جز افزایش قیمت ندارند.

زجاجی که معتقد است قیمت ذرت و دان بسیار افزایش یافته است  و احتمال اینکه این گرانی‌ها کمبودها را هم رقم زند وجود دارد.

وی افزود: در شرایطی که جوجه ریزی بسیار کم بوده شاهد افزایش قیمت تخم مرغ و مرغ هستیم هرچند پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ها هنوز افزایش بیشتری داشته باشد.

وی قیمت مرغ را در بازار امروز ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان عنوان کرد و گفت: ذرت در چند وقت اخیر درحالی با قیمت دو هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شد که درحال حاضر با قیمت ۱۱ هزار تومان هم پیدا نمی‌شود و در این اوضاع گرانی دان برای تولیدکننده به صرفه نیست و مسلماً تولید کاهش می‌یابد و این خود عامل افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ است.

 

انتهای پیام/۲۵۴/س


انتهای پیام/
-