کد خبر : 2198
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۶:۵۵
-

۵۷ اثر تاریخی خراسان جنوبی سال ۹۹ مرمت شد

به گزارش بشرویه نیوز به نقل از ایرنا – مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: ۵۷ اثر تاریخی این استان سال گذشته با اعتبار پنج میلیارد و ۳۷۰ میلیون تومان مرمت و بازسازی شد.

حسن رمضانی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از محل این اعتبار باغ اکبریه و باغ رحیم‌آباد بیرجند با اعتبار ۵۰۰ میلیون تومان مرمت شده است.

وی بیان کرد: مرمت بافت تاریخی بیرجند، مرمت بافت تاریخی خوسف، بافت تاریخی شهر تون فردوس، بافت تاریخی بشرویه، مرمت آسبادهای نهبندان و درمیان، مرمت تعدادی آب انبار و خانه تاریخی از دیگر آثار مهمی است که در خراسان جنوبی مرمت و بازسازی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: بافت‌های تاریخی ارزشمند شهرهای بیرجند، خوسف، بشرویه و تون فردوس از جمله آثار گرانبهای معماری بومی و سنتی خراسان جنوبی به شمار می‌رود که هر سال اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با مساعدت وزارت متبوع به مرمت و بازسازی آنها اقدام می‌کند.

وی افزود: سال گذشته ۲۰۰ میلیون تومان نیز در زمینه ساماندهی موزه‌های استان هزینه کردیم و موزه میراث زمین طبس توسط بخش خصوصی در محل باغ گلشن راه‌اندازی شد.

رمضانی عنوان کرد: اقدامات خوبی درخصوص مرمت و بازسازی آسبادهای نهبندان و درمیان انجام شده است که در سال جاری هم ادامه دارد و به دنبال این هستیم با راه‌اندازی تعدادی از آسبادهای این مناطق شرایط را برای ثبت جهانی آسبادها (آسیاب بادی) فراهم کنیم.

بیش از هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی در خراسان جنوبی شناسایی شده و تاکنون ۹۴۸ اثر از این استان در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است که قدمت آثار تاریخی از ۲۵ هزار سال پیش و مربوط به غار خونیک قاین تا دوره معاصر را در بر می‌گیرد.

 

منبع: www.irna.ir/news/84332364


انتهای پیام/
-برچسب ها :

ناموجود