کد خبر : 2278
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸
-

ربیعی : مشارکت حداقلى در انتخابات به نفع هیچ‌کس نیست

سخنگوی دولت گفت: مشارکت حداقلی در انتخابات به نفع هیچ‌کس نیست و اولین زیان‌کننده در نتیجه مشارکت حداقلی، مردم هستند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی بشرویه نیوز به نقل از خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: دیروز سالروز آزادی خرمشهر و نقطه عطفی تاریخی در راه پیروزی نهایی ملت ما در برابر اشغالگری و تجاوز رژیم بعثی بود. محمد جهان‌آرا روزی که خرمشهر را غصب کردند، چه زیبا گفت که: «بچه‌ها اگر شهر سقوط کرد؛ دوباره فتحش می‌کنیم؛ مراقب باشید ایمانتان سقوط نکند»

ربیعی گفت: آزادسازی خرمشهر نماد ایمان سروقامت شهیدانی بود که نامشان را تا ابد بر تارک این خاک و بوم نشاندند. آزادی خرمشهر به عنوان الگویی از «مقاومت یک ملت در مقابل ظلم و تجاوز» برای همیشه در تاریخ ایران و جهان ثبت شد.

وی افزود: امروز یک حادثه تاریخی صرف نیست بلکه نمادی است از مقابله با اشغالگری و تعرض به حق تعیین سرنوشت یک ملت؛ چه در بُعد مادی و اشغال سرزمینی و چه در بُعد معنوی و سلب حقوق مشروع برای یک زندگی شرافتمندانه است، که متاسفانه هنوز کانون‌های ظلم و شدادت در گوشه کنار جهان زندگی آزاد ملت‌ها را تهدید می‌کند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: تجربه آزادسازی خرمشهر زیر قاب بزرگتر دفاع مقدس، ما را آب دیده کرد و به ما آموخت که ایستادن همدلانه و برادرانه در برابر زورگویی و ظلم تنها را نجات از آن است.

ربیعی تصریح کرد: الگوی مقاومت در فتح خرمشهر را می‌توان برای این سال‌ها نیز دوباره تکرار کرد؛ سال‌هایی که با تجاوز به حقوق ملت از طریق تحریم‌های ظالمانه ترامپ همراه شده است. تحریم‌هایی که در بُعد تروریستی کنونی، نوعی اشغالگری در شکل جدید است.

وی تاکید کرد: اگر آن روزها، خاک، غصب شد امروز، حق زیست ملت ایران مورد تعرض قرار گرفته است؛ اما به تاسی از شهدای فتح خرمشهر پیروزی، به مردم و گروه‌های سیاسی می‌گوییم که این اشغال‌گری جدید را هم که در قالب تحریم ظهور کرده، دوباره شکست خواهیم داد.

سخنگوی دولت اظهار کرد: برای نسل ما که آن روز‌ها را دیده ایم عجیب نیست که عاملان و آمران آن جنایت اشغالگرانه در خرمشهر و این جنایت انسانی در سلب حق زندگی آزادانه و رها از بند تحریم و البته جنایت سازمان یافته دیگری در سرزمین‌های اشغالی فلسطین که در روز‌های اخیر به حقارتی دیگر از سوی محور مقاومت تن در داد، هنوز همبستگی خود را ادامه داده اند.

ربیعی تصریح کرد: شهدا و رزمندگان ما تنها با خون و شهامت خود خرمشهر را آزاد نکردند بلکه قبل از آن با ایمان به خدا توأم با خودآگاهی نسبت به حق تعیین سرنوشت و عزت و عظمت نهفته در هویت دینی و ملی ما بود که آن اراده مهیب و شکست ناپذیر را در برابر دشمنان به نمایش گذاشتند. امروز هم برای آزادسازی ایران عزیزمان از بند تحریم‌ها پیش از هر چیز به تجدید خودآگاهی و وفاق ملی نسبت به حق سلب ناشدنی مردم در بهره مندی از اقتصاد بدون تحریم نیاز داریم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: باید مراقب بود آدرس غلط درباره بانی این تجاوز ندهیم. مراقب باشیم تا متجاوز معاصر تاریخ ایران را از تعدی به حقوق ملت، تبرئه نکنیم. نتیجه تبرئه متجاوزان، مشروعیت‌بخشی به تحریم و رسمیت‌دادن به اِشغال است. ما اطمینان داریم و اطمینان می‌دهیم که ملتی که حریم سرزمین اش را با خون و جان پاس داشته، در برابر تحریم و تحریم گران هم سر فرود نخواهد آورد.

 

وحدت در حضور، معنا می‌یابد

ربیعی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری گفت: این روز‌ها بحث‌های انتخابات ریاست جمهوری مطرح است. دولت نه فقط به عنوان یک وظیفه بلکه به عنوان یک درک از وضعیت ایران و نیازمندی‌های فردای ایرانیان در جهان پر آشوب امروز، معتقد است مشارکت حداکثری در این دوره بیش از هر زمان دیگری، کارکرد‌های متعدد برای ایران و ایرانیان خواهد داشت.

وی افزود: مشارکت حداقلی به نفع هیچ‌کس نیست و اولین زیان‌کننده در نتیجه مشارکت حداقلی، مردم هستند و هیچ گروه سیاسی برنده مشارکت حداقلی نخواهد بود.

سخنگوی دولت گفت: عمیقا باور داریم که وحدت در حضور، معنا می‌یابد و نه در عدم مشارکت؛ دولت عمیقا باور دارد که اسلامی بودن نظام سیاسی اقتضا می‌کند که از جمهوریت آن پاسداری شود؛ دولت عمیقا باور دارد که فراهم ساختن شرایط مشارکت سیاسی، حق شهروندان و تکلیفی بر حاکمان است و در مردمسالاری دینی، بیش از آنکه شهروندان در مشارکت، مکلف باشند، این‌ها هستند که مکلف‌اند و موظف!

ربیعی گفت: از این روز دولت، از همه نهاد‌هایی که در فرآیند انتخابات نقش دارند، انتظار دارد که با توجه به ضرورت تقویت وحدت ملی در شرایط کنونی کشور، با دوراندیشی، تعهد به روح حاکم بر قانون اساسی و وفاداری به منافع ملی، زمینه امیدآفرینی و شورانگیزی در انتخابات را فراهم آورند و با تقویت زمینه مشارکت در انتخابات، تداوم ثبات و امنیت و پیشرفت کشور را تضمین کنند.

ربیعی در واکنش به سوالی مبنی براینکه آیا دولت بازار را رها کرده است، گفت: دولت یکشنبه برای قطعی برق جلسه گذاشت، امروز هم جلسه داشتیم.‌ ای کاش دولتی می‌آمد و مشابه شرایط ما، قرار می‌گرفت تا به شما می‌گفتم رها کردن کشور به چه معناست! ما باید پیش بینی زودتر را در زمینه قطعی برق را انجام می‌دادیم، اما این موضوع که کشور و بازار را رها کردیم درست نیست.

مطالب تصادفی پیشنهادی
کدخدایی: هفت نفر از نامزدهای ریاست جمهوری تایید صلاحیت شدند

او افزود: پارسال همین زمان ۵۴ هزار ۵۰۰ مصرف مگا وات داشتیم و امسال ۹ هزار مگا وات افزایش پیدا کرد و ۲۰ درصد مصرف برق نسبت به گذشته افزایش یافته است. دمای هوا زود هنگام بود و سیستم‌های سرمایشی زودتر از آنچه برنامه ریزی شده است وارد مدار‌ها شدند که این از دلایل کمبود برق بود.

او با بیان اینکه رمز ارز‌ها از دیگر مواردی برای کمبود برق بود، افزود: عدد‌های مختلفی در مورد رمز ارز‌ها گفته شد، ما ۳۲۰ مجوز برای رمز ارز دادیم، اما متاسفانه به برخی مراکز دولتی و دستگاه‌ها که برق مجانی داده می‌شد، به عنوان منبع درآمد به رمز ارزها نگاه کردند، این هم اتفاقی دیگر بود که روز گذشته در سران سه قوه در این زمینه بحث شد.


انتهای پیام/
-