کد خبر : 262
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳
-

خروج از بن بست جاده ای مهم ترین مطالبه مردم شهرستان بشرویه

بشرویه- خارج شدن از بن بست جاده ای با احداث راه های طبس به بشرویه از مسیر خداآفرید و بشرویه – بجستان مهم ترین مطالبه مردم بشرویه است.
خبرگزاری مهر- گروه استان ها: خروج از بن بست جاده ای مهم ترین مطالبه مردمی است که موجب شد جلسه مردمی بررسی و تبادل نظر ظهر یکشنبه در شهرستان بشرویه در خصوص احداث جاده بشرویه به طبس و بجستان برگزار شود.
در این جلسه مردم در تریبون آزاد به بیان خواسته های خود در خصوص راه های مواصلاتی این شهرستان پرداختند و شورای اسلامی، فرمانداری شهرستان و نیز امام جمعه بشرویه به پیگیری های انجام شده در خصوص خروج این شهرستان از بن بست راه های مواصلاتی اشاره کردند.
حجت الاسلام اکبرزاده یکی از مردم شهرستان در این جلسه گفت: مسئولان باید راهکار بدهند و به هرطریقی شده چه از طریق دوبانده کردن بشرویه به سه راهی بشرویه به طبس و یا بشرویه – بجستان، این شهرستان را از بن بست خارج کنند.
وی افزود: مردم در تمام پروژه های این شهرستان کمک کرده اند و در تمامی عرصه های انقلاب حرف اول را زده اند.
 علل اجرایی نشدن مصوبات از سوی مسئولان پیگیری شود
حجت الاسلام اکبرزاده بیان داشت: مسئولان جدای از پیگیری برای رفع این مشکل باید اطلاع رسانی به مردم داشته باشند تا مردم نیز برای حل کردن این مسئله کمک کنند چرا که همچون گذشته قطعا مردم پای کار خواهند بود.
کیال رئیس کانون بازنشستگان بشرویه نیز در این جلسه گفت: ما مردم صبوری هستیم اما بن بست جاده ای فشار بسیاری به ما وارد کرده است.
وی افزود: این بن بست بلایی ست که گردش اقتصادی را از ما گرفته و دانشجویان ما را برای سفر در تحصیل به شهرهای دیگر مشکل کرده است.
حسین حسینی از دیگر مردم بشرویه ای در این جلسه با اشاره به سفر احمدی نژاد رئیس جمهور اسبق کشورمان  به بشرویه گفت: رئیس جمهوری وقت در دو دوره گذشته احداث جاده بشرویه – بجستان را برعهده استاندار گذاشته و جاده بشرویه به طبس از سمت خداآفرید را اعلام شد به صورت ملی اجرا خواهد شد.
وی افزود: متاسفانه نمایندگان قول های خود را عملی نمی کنند و باید علت آن را ریشه یابی کنیم.
حسینی از مسئولان خواست تا پیگیری کنند چرا مصوبات و دستورات اجرایی در بشرویه انجام نمی شود.
این شهروند بشرویه ای به مزایای احداث جاده بشرویه – بجستان اشاره کرد و افزود: نحوه پیگیری ها را باید تغییر دهیم تا نتیجه مطلوبی را بگیریم.
 مسیر زائران به مشهد ۱۷۰ کیلومتر نزدیکتر می شود
وی ادامه داد: با احداث راه طبس به بشرویه از سمت روستای خداآفرید و احداث راه بشرویه به بجستان مسیر مسافران و زائران به مشهد مقدس از ۲۹۰ کیلومتر به ۱۲۰ کیلومتر کاهش پیدا می کند.
سلیمی رئیس شورای شهربشرویه در جلسه مردمی بررسی وتبادل نظر درخصوص احداث جاده بشرویه بجستان به فعالیت های شورا در دوسال و نیم اخیر اشاره کرد و گفت: در این مدت برای اشتغال اهمیت قائل می شویم و برای تحقق این امر به رونق تولید کمک می کنیم.
وی افزود: باتوجه به پتاسنیل های این شهرستان و داشتن ظرفیت های بسیاری در حوزه کشاورزی متاسفانه بازهم در برخی فصول با کمبود کارگر مواجه هستیم.
سلیمی بیان داشت: با وجود خشکسالی های پیاپی در حال حاضر باید از سمت کشاورزی به سمت گلخانه برویم که البته در این زمینه انتظارمی رود آب این شهرستان را تماما در گلخانه بکارببریم.
شورای اسلامی بشرویه به اقدامات انجام شده در حوزه معادن اشاره کرد و افزود: برای تسهیل مشکلات سرمایه گذاران در این زمینه تلاش های بسیاری کرده ایم.
سلیمی بیان داشت: ما امیدواریم که مبحث اشتغال در حوزه کشاورزی و معدن دنبال شود و موانع پیش روی آنها را تسهیل خواهیم کرد.
وی گفت: در حوزه بافت تاریخی و گردشگری این شهرستان می توان به درستی گام برداشت تا به رونق اقتصاد و اشتغال کمک شود.
 فاصله ۶۰ کیلومتری راه آهن بشرویه از شهر
سلیمی افزود: متاسفانه برخی از اماکن تاریخی و گردشگری شهرستان به آن توجه نشده و مسئولان باید به سرعت در زمینه رفع این مشکلات تلاش کنند.
رئیس شورای اسلامی بشرویه از اقدامات بی نظیر آقای ناهید قدردانی کرد و ادامه داد: باتوجه به اقدامات بسیارآقای ناهید در حوزه تقدیم یک جنگل دستکاشت، برداشت نمک و… ما باید ایشان را به عنوان الگوی ایثار شهرستان معرفی کنیم.
وی همچنین اظهار کرد: بندسار سازی در شهرستان ما یک فرصت بود که از دست رفت.
سلیمی همچنین به مشکل دور بودن ایستگاه راه آهن بشرویه اشاره کرد و افزود: این مشکل را به دیوان محاسبات اعلام کرده ایم چرا که خط آهن بشرویه از ۲۰ کیلومتری به ۶۰ کیلومتری رسیده است و علت آن باید ریشه یابی شود.
وی افزود: با وجود فاصله ۶۰ کیلومتری انجام اقداماتی همچون بازسازی جاده بشرویه – نیگنان به تسهیل دسترسی شهروندان به ایستگاه راه آهن کمک خواهد کرد.
وی همچنین راه اندازی یک ایستگاه بار را هم از خواسته های شورا دانست.
سلیمی گفت: اعضای شورای اسلامی شهر با هیچ پروژه ای که در زمینه راه شروع شود مخالفتی ندارند به طور مثال ما یک پروژه مصوب در سال ۸۸ داشته ایم که تمام فرایندهای تسهیل را طی کرده است و مجوز را گرفته و بیش از یک میلیاردتومان در سال ۸۹ اعتبار گرفته و اکنون تنها ۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است لذا این تاخیرها باعث اجرای یک پروژه درزمانی بیش از ۲۰۰ سال می شود.
وی با تاکید براینکه ما باهرکاری که مارا از بن بست جاده ای خارج کند موافقیم افزود: از روز اولی که در شورا حضور یافته ایم به دنبال همگرایی بوده ایم و به دنبال ملتهب کردن جو نیستیم اما اکنون اتوبوس از شهرستان ما عبور نمی کند و جاده اصلی آن به جاده فرعی تبدیل شده است.
وی افزود: ما تاکنون از اداره کل راه سپاسگزار هستیم و یک پروژه ما نیز تصویب شده است.
مشکل ۱۰ ساله راه های بشرویه
سلیمی گفت: ما این جاده را اگر دولت پول ندارد با کمک سرمایه گذار احداث خواهیم کرد و تمام توان خود را در این زمینه بکارگرفته و با آرامش و از طریق قانون آن را دنبال میکنیم.
شفیعی فرماندار شهرستان بشرویه در نشست ۴ ساعته بررسی مشکلات راه های مواصلاتی این شهرستان گفت: بهترین راه حل برای بررسی مشکلات راه ها این است که همه همدل و یک صدا خواسته های خود را مطالبه و موضوع را به راحتی و در آرامش بخواهیم،تا این مشکل ۱۰ ساله مرتفع شود.
وی  اظهار داشت:خواسته مردم خواسته ما و دولت است که با هر بار سفر به استان این مطالبه بیان و به سمع و نظر استاندار رسیده و قول های بسیار خوبی در این زمینه داده شده است.
فرماندار شهرستان بشرویه گفت:از ابتدای شکل گیری کمیته مردمی و خواسته های به حق مردم در خصوص راه بشرویه به بجستان حتی نام این پروژه جز لیست پروژه ها نبوده،که پس از پیگیری ها در مکاتبات و صحبت های مدیران کل نام جاده بشرویه به بجستان رسما بیان می شود.
علی شفیعی فرماندار شهرستان بشرویه از آخرین اقدامات اداره کل راه و شهرسازی در خصوص طرح بلند مدت و کوتاه مدت راه بشرویه به بجستان گفت:طبق دستور مدیر کل راه و شهرسازی استان،مطلعات این راه صورت گرفته و مسیر نهایی در شورای فنی مصوب شده ولیکن هنوز مسیر میخ کوبی نشده که در قالب ۳ طرح بلند مدت، کوتاه مدت و میان مدت جز برنامه های اجرائی قرار گرفته است.
وی ادامه داد:طبق آمارهای طی  شش ماهه نخست سال ۳۲ درصد افزایش تردد در محورهای شهرستان را داشته ایم، و در زمینه احداث راه ها طرح دوبانده شدن بشرویه تا روستای ده محمد(طبس) بهسازی و جز مصوبات راه و شهرسازی استان خراسان جنوبی است که در دست بررسی است.
شفیعی افزود: اصلاح تابلوهای مواصلاتی راه ها منتهی به بشرویه باید صورت گیرد که مدیرکل راهداری این مهم را قبول کرده و در مسیر بیرجند به سمت دیهوک تابلوهای اطلاع رسانی نام شهرها اصلاح و نام بشرویه قید می شود.
فرماندار شهرستان بشرویه در خصوص دو بانده شدن راه های شهرستان هم گفت:متاسفانه به دلیل اصلی نبودن راه های شهرستان بشرویه این طرح اجرائی نشد ولیکن از محل تامین اعتبار بهسازی راه ها،در صدد هستیم تا باند دوم را همچون مسیر بشرویه به طبس اجرایی کنیم.
آغاز کار مطالعاتی محور بشرویه- طبس- بجستان
وی بیان داشت:همه ما می خواهیم تا بشرویه از بن بست جاده ای نجات پیدا کند و اتوبوس های دیگر شهر های کشور از مسیر بشرویه نیز تردد داشته باشند تا مشکلات نبود وسیله نقلیه عمومی در این مسیر حل شود.
علی شفیعی ادامه داد:خوشبختانه سفر استاندار به شهرستان بشرویه بیش از ۶۰ مصوبه داشت که با دستور مکرر استاندار و معاون عمرانی استانداری بیش از ۸۰ درصد این مصوبات در مرحله اجرا و مطالعات قرار گرفته است.
عباسی سرمایه گذار احداث راه بشرویه به بجستان هم که مهمان این نشست بود ضمن تشکر از مردم ولایی بشرویه  در جهت اخذ مطالبات خود گفت: بزرگ راه بشرویه – طبس – بجستان که خواسته ی بحق مردم است را بصورت جدی پیگیری کردیم و صحبت هایی در زمینه اخذ مجوزها از معاونین وزیر راه در کشور گرفته شده، که اولین گام این طرح مطالعات راه است که قرارداد آن با مشاور بسته شده و از هفته آینده کار مطالعاتی آن رسما آغاز خواهد شد.
وی ادامه داد: قطعا احداث این بزرگراه ۱۴ استان کشور را درگیر خواهد کرد و یکی از بزرگ ترین کریدورهای مواصلاتی جنوب به شمال شرق خواهد شد و منفعت آن نصیب تمامی مردم این ۱۴ استان خواهد شد و فاصله مواصلاتی بین این ۱۴ استان به مشهد الرضا را کاهش خواهد داد.
سرمایه گذار طرح بزرگراه بشرویه به طبس و بجستان بیان داشت:ما نیز به عنوان یک خادم باز هم دست یاری به سمت مردم دراز می کنیم تا انشالله بتوانیم یک خواسته بحق را محقق کنیم و امید داریم با فروش سهام عام این طرح و تامین مجوزها، کار عملیاتی این طرح را از سال آینده کلید بزنیم.
۳۸ مکاتبه برای اجرای پروژه محور بشرویه – طبس
وکیل زاده رئیس شورای شهرستان بشرویه نیز گفت: یکی از وظایف شورای اسلامی پل ارتباطی بین مردم و مسئولان است.
وی گفت: اولین اصل ما تفاهم و همدلی ست که در سایه این مهم همکاری به وجود می آید.
وکیل زاده بیان داشت: ما از سال گذشته تاکنون ۱۷۱ مکاتبه را با مقامات کشوری داشته ایم که از این تعداد ۳۸ مورد در حوزه راه بشرویه طبس و یا بشرویه بجستان انجام شده است.
ما ابتدای شورای اسلامی اولین مکاتبه پاسخ معاون وزیر راه بر وجود نداشتن پروژه ای به عنوان بشرویه -بجستان بوده است که با پیگیری هایی که توسط مردم، شورای اسلامی، فرماندار و استاندار می گویند جاده بشرویه- بجستان مجوز مطالعه را از معاون وزیر راه گرفته ایم.
وی افزود: امروزه با قوت و جرات این جریان را مطرح می کنیم و در همین راستا جلسه ای با وزیر راه و سه جلسه با معاون وزیر راه و جلسات متعددی با مدیرکل راه داشته ایم.
حجت الاسلام معلمی امام جمعه شهرستان بشرویه هم در این نشست ضمن ابراز خرسندی از حضور حداکثری مردم در اخذ مطالبات گفت:ما هم به عنوان خادم مردم،حاضر هستیم در تمامی مجالس شرکت کنیم تا این خواسته دیرینه مردم در خصوص برون رفت از بن بست جاده ای محقق شود.
وی همچنین گفت: تریبون نماز جمعه نیز که هر هفته برگزار می گردد هم یک زبان گویا برای مطرح کردن مشکلات است که امید داریم تا با حضور حداکثری نیز در این همایش هفتگی بزرگ هم بتوانیم مطالبات بحق مردم را به گوش مسئولین بالادست برسانیم.
حجت الاسلام معلمی امام جمعه شهرستان بشرویه در پایان ضمن حمایت از احداث جاده های بین شهرستان بشرویه طبس و بجستان حمایت کرد و خواستار تسریع روند مطالعاتی واجرائی آن شد.
مطالب تصادفی پیشنهادی
جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید شهرستان بشرویه برگزار گردید

انتهای پیام/
-