کد خبر : 3797
تاریخ انتشار : یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۶
-
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی:

افتتاح نمایشگاه سراسری صنایع دستی در بیرجند | در این نمایشگاه ۲۰۸ غرفه از 27 استان حضور دارند

به گزارش پایگاه خبری بشرویه نیوز به نقل از خبرگزاری مهر؛ مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی گفت: فردا هفتم آذرماه پنجمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی با حضور هنرمندان ۲۷ استان در بیرجند افتتاح می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: در این نمایشگاه ۲۰۸ غرفه راه اندازی می‌شود و هنرمندان ۲۷ استان در این رویداد مهم صنایع دستی حضور خواهند داشت.

شاه وردی ادامه داد: تنها استان‌های کردستان، ایلام، مرکزی و آذربایجان شرقی از حضور در نمایشگاه عذر خواستند.

وی با اشاره به اینکه برای اولین بار ۱۱ غرفه در بهترین جای نمایشگاه را برای حوزه گردشگری در نظر گرفته‌ایم، گفت: امیدواریم این رویداد یک گام برای معرفی جاذبه‌های گردشگری استان باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: ۳۴ غرفه نیز به برخی از دستگاه‌های اجرایی چون کمیته امداد، بسیج سازندگی، دانشگاه بیرجند، جهاد دانشگاهی و … اختصاص داده شده است.

غرفه‌های ویژه برای شهرها و روستاهای ملی

شاه وردی بیان کرد: همچنین از ۲۰۸ غرفه ۹ غرفه را به شهرها و روستاهای ملی چون روستای خراشاد، شهر ملی خوسف، شهر میبد یزد، شهر کردِ چهارمحال و بختیاری و … اختصاص داده‌ایم.

وی ادامه‌داد: ۶ چادر عشایری نیز در نمایشگاه برپا می‌شود که سه چادر مربوط به استان خراسان شمالی، چهار محال و بختیاری و گلستان اختصاص دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی افزود: سه چادر نیز مربوط به شهرهای سرایان، سربیشه و بشرویه است.

شاه وردی گفت: در راستای ایجاد روحیه نشاط و شادابی هر روز برنامه‌ای با محوریت موسیقی سنتی و آیینی خراسان جنوبی و همچنین ورزش زورخانه ای برگزار خواهیم کرد.

وی اظهار کرد: برای غرفه داران مهمان از سایر استان‌ها نیز برنامه‌هایی چون تور بیرجند گردی، کارگاه‌های آموزشی با محوریت برند سازی و بازار کسب برپا می‌شود.

ارتباط مستقیم با ۳۰ استان از محل نمایشگاه

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: همچنین با همکاری صدا و سیما با ۳۰ استان کشور از محل برپایی نمایشگاه ارتباط مستقیم خواهیم داشت.

شاه وردی اظهار کرد: برای اولین بار در کشور با همکاری صندوق کارآفرینی امید در ایام برپایی نمایشگاه تا سقف ۲۰ میلیون تومان برای خرید صنایع دستی تسهیلات اعطا می‌شود.

وی با بیان اینکه افتتاحیه نمایشگاه سراسری صنایع دستی فردا ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه صبح است، بیان کرد: ساعت بازدید از نمایشگاه نیز ۴ بعد از ظهر تا ۹ شب خواهد بود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی با بیان اینکه ۲۹۹ کد رشته صنایع دستی در کشور وجود دارد، گفت: از این تعداد ۱۲۰ رشته در خراسان جنوبی فعال است.

شاه وردی اظهار کرد: ۳۷ رشته بومی و احیاء شده صنایع دستی نیز در استان داریم.

وی ادامه داد: در آخرین نمایشگاه سراسری صنایع دستی (در سال ۹۸) که در خراسان جنوبی برگزار شد دو میلیارد تومان فروش صنایع دستی داشتیم.

فعالیت ده هزار صنعتگر صنایع دستی در خراسان جنوبی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تأکید بر اینکه ۱۰ هزار صنعتگر صنایع دستی در خراسان جنوبی داریم، گفت: از این تعداد سه هزار و ۷۰۰ نفر بیمه هستند.

شاه وردی یادآور شد: ۱۰ بازارچه صنایع دستی نیز در خراسان جنوبی در حال احداث داریم.

وی در مورد واگذاری باغ و عمارت اکبریه به بنیاد مستضعفان نیز تأکید کرد که این موضوع تنها در حد پیشنهاد بوده است و اتفاق خاصی رخ نداد.

شاه وردی افزود: در هر صورت کاری انجام نمی‌دهیم که میراث فرهنگی و گردشگری ما تحت تأثیر قرار دهد.

مطالب تصادفی پیشنهادی
سال ۹۹، سال رونق طرح‌های عمرانی

انتهای پیام/
- منبع: خبرگزاری مهر