کد خبر : 4994
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۷
-
امام جمعه شهرستان بشرویه تاکید کرد:

لزوم تطبیق رفتار افراد جامعه با دستورات الهی برای رسیدن به تمدن اسلامی

به گزارش پایگاه خبری بشرویه نیوز حجت الاسلام علیرضا زارعی-امام جمعه بشرویه- در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان از خراسان جنوبی اظهار داشت: در خصوص تعریف و تشریح تمدن اسلامی بحث و مطلب زیاد است و وسعت و گستردگی بسیار بالایی دارد. وی در ادامه گفت: معنا و مفهوم تمدن اسلامی در ابعاد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی به این معنا است که فرد رفتارهای خود را در این عرصه ها به سمت و سوی رفتار های کلان اجتماعی و حتی جهانی و بین المللی پیش ببرد و قالب این رفتارها هم منشاء وحیانی دارد و باید طبق دستورات الهی و اسلام باشد.

حجت الاسلام زارعی در خصوص مهم ترین ویژگی تمدن اسلامی عنوان کرد: ویژگی مهم تمدن اسلامی این است که در ابعاد خودش بتواند نیازهای مادی و معنوی و دنیوی و اخروی انسان ها را تامین کند و برای تحقق تمدن اسلامی باید چند گام مهم برداشته شود.

امام جمعه بشرویه ادامه داد: اولین گام این است که همه علومی که مرتبط با تشکیل تمدن اسلامی است در جامعه ترویج و تبلیغ و فرا گرفته و به دیگران هم تعلیم داده شود که این نقش بسیار مهم و موثری دارد و امتیاز این علوم این است که منبع آن وحیانی است.

وی با اشاره به گام دوم تحقق تمدن اسلامی گفت: در گام دوم باید با توجه به شناخت راه ها و موانع، راه های شناساندن و معرفی را بررسی کنیم و موانع احتمالی را برطرف سازیم که در این دو گام مهم حوزه های علمیه و طلاب مبلغین دین نقش بسیار مهم و موثری دارند چرا که بهترین کارشناسان متعهد در حوزه های دینی بودند.

حجت الاسلام زارعی در ادامه بیان داشت: مهندسی ایجاد تمدن اسلامی در حوزه های علمی شکل گرفته است و انقلاب اسلامی جزء پدیده ها و رویداد هایی است که ظرفیت و بستر شکل گیری تمدن اسلامی را فراهم کرده و حرکت بسیار خوبی را در این مسیر آغاز کرده است.

امام جمعه بشرویه با بیان اینکه امروز ما در مسیر حرکت به سمت تمدن اسلامی هستیم، افزود: البته تا رسیدن به تمدن نوین اسلامی کامل هنوز فاصله داریم و بعضی از موانع ایجاد می شود که باید این موانع را برطرف سازیم.

وی در پایان گفت: در تمدن اسلامی برای رشد و توسعه هم از ابزارهای مادی و هم از ابزارهای معنوی و دینی استفاده می شود اما در تمدن غرب فقط توجه به توسعه شده و با هر وسیله و ابزاری توسعه منهای اخلاق، عدالت، نامطلوب بودن، نامشروع بودن جزو مبانی رایج تمدن غرب است که در اسلام محکوم است.

مطالب تصادفی پیشنهادی
لزوم استفاده از ظرفیت قرارگاه های نماز جمعه

انتهای پیام/
- منبع: شبستان