کد خبر : 7492
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۵
-
🔻

پانزدهمین جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان بشرویه با محوریت آب های سطحی برگزار شد / دادستان بشرویه: برای تصرفات صورت گرفته احکامی صادر شده که لازم است احکام صادره اجرایی شوند

به گزارش پایگاه خبری بشرویه نیوز به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی، سرپرست فرمانداری شهرستان بشرویه ضمن تلاش های صورت گرفته قبل از سیلاب های فروردین ماه ، اظهار داشت: با صدور اخطاریه هواشناسی در خصوص احتمال بارندگی و وقوع سیلاب در منطقه به میزان بیش از حدود50 میلی متر ، به سرعت جلسه ستاد مدیریت بحران به منظور آمادگی دستگاه های اجرایی، تجهیزات و ماشین آلات و بررسی مناطق سیل خیز تشکیل شد.

“شفیعی” افزود:چند گروه مامور شناسایی مناطق سیل خیز و ارائه گزارش شدند که پس از جمع بندی تجهیزات و ماشین آلات در این مناطق جهت رفع خطر احتمالی مستقر شدند.

وی ضمن تقدیر از تلاش های نمایندگی منابع آب بشرویه برای بررسی دقیق مناطق سیل خیز و حضور به موقع در منطقه گفت: در بعضی مناطق همچون سیاه ریگ و ریگ بشرویه به دلیل آورد رسوبات توسط رودخانه، سطح اراضی و رودخانه یکسان شده است که لزوم لایروبی و اصلاح آنها ضروری است.

وی با بیان اینکه قبل از وقوع سیل چند نقطه حادثه خیز شناسایی و با دستور مقام محترم قضایی رفع تصرف شد،خاطر نشان ساخت: به منظور جلوگیری از نفوذ آب به داخل شهر با همکاری شهردار محترم سیل بند موقت احداث شد تا خسارات ناشی از سیل به حداقل برسد.

وی افزود: این سیلاب یک مانور واقعی بود که باعث شد نقاط ضعف و قدرت خود را بهتر بشناسیم و مردم هم با توجه به سیل اخیر خواهان بازگشایی مسیرهای بسته می باشند.

مدیر امور منابع آب شهرستان های فردوس و بشرویه نیز اظهار داشت: شهر بشرویه بر روی مخروطه افکنه رشته کوه شتری واقع شده است و تغذیه دشت بشرویه با توجه به موقعیت قرارگیری آن نسبت دشت های دیگر بهتر است.

“سید هادی رحیمی”گفت:شیب این منطقه زیاد و زمان تمرکز حوضه پایین می باشد و در نتیجه لزوم حفظ و رعایت حریم و بستر رودخانه ها بسیار حائز اهمیت است.

وی گفت: در گذشته با حداث سیل بند سه رودخانه ای که به داخل شهر وارد می شدند را قطع و به خارج از محدوده شهر منتقل کرده اند و حال حریم و بستر این رودخانه به تصرف درآمده که بایستی با همکاری مراجع ذیربط بازگشایی شود.

وی افزود: چالش بندسارها و سیل بندها در منطقه به وفور به چشم می خورد که بایستی برای آن چاره اندیشی شود.

رحیمی با بیان اینکه ۹۰ درصد محل تغذیه سفره های زیرزمینی رودخانه ها می باشند،خاطر نشان ساخت: آورد رسوبات توسط رودخانه ها باعث تغذیه و نفوذ بیشتر می شود که برداشت بی رویه شن وماسه تغذیه آبخوان را با مشکل روبرو می کند.

در ادامه دادستان بشرویه به احداث بدون مجوز سیل بند ، بند سار و ساخت و ساز در بستر و حریم برخی از رودخانه ها اشاره کرد و گفت: هنگام وقوع سیل باید مسیر خود را طی کند که در بسیاری نقاط این مسیرها به تصرف اشخاص درآمده که بایستی سریعا نسبت بازگشایی آن اقدام شود.

“حیرانی” با بیان اینکه سیل یک نعمت الهی که اقدامات اشتباه باعث خسارات سیل می گردد،گفت: حفظ و صیانت از رودخانه ها بسیار حائز است که در همین راستا قانون توزیع عادلانه آب حفظ و نگهداری از آن را برعهده اداره منابع آب گذاشته است.

وی افزود: برای تصرفات صورت گرفته احکامی صادر شده که لازم است احکام صادره اجرایی شوند.

وی گفت: در چند نقطه از سطح شهرستان بر اثر سیل اتفاقاتی افتاده است که لازم است اداره منابع آب نسبت به رفع مشکلات اقدام نماید.

دادستان بشرویه به خسارات اتفاق افتاده در روستای بندان اشاره کرد و گفت: سیل خساراتی برجایی گذاشته که باید علت آن مشخص گردد و امیدواریم با برنامه ریزی و آینده نگری جلوی این اتفاقات گرفته شود تا شاهد خسارات ناشی از سیل نباشیم.

در ادامه مسئول نمایندگی منابع آب بشرویه به ارائه گزارشی از وضعیت حال حاضر رودخانه ها پرداخت و لزوم بازگشایی رودخانه های اصلی و لایروبی و اصلاح رودخانه ها جهت جلوگیری از تغییر مسیر رودخانه ها را حائز اهمیت دانست.

 

مطالب تصادفی پیشنهادی
رودخانه غنی آباد واقع در دشت بشرویه ، ساماندهی و لایروبی شد.

انتهای پیام/
- منبع: شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی