کد خبر : 7512
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۴ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۶
-
🔻 آستان مبارک امامزاده محمدبن‌اصغر (ع)؛

فیروزه ای درخشان در دل دامنه کوه هوگند بشرویه + کلیپ ویدیویی

بشرویه نیوز | آستان مبارک امامزاده محمدبن‌اصغر(ع) واقع در روستای هوگند واقع در بخش مرکزی شهرستان بشرویه و در فاصله 12 کیلومتری غرب شهر بشرویه در دامنه کوه هوگند قرار دارد. آستان متبرکه امامزاده در دامنه تپه و در یک کیلومتری روستا واقع شده و از آنجا شهر بشرویه دیده می‌شود.

قلعه تاریخی روستای هوگند از محل مزار قابل رؤیت است و تلفیق دو بعد زیارتی و سیاحتی این مکان و با توجه به طبیعت سرسبز و آب و هوای معتدل و آثار تاریخی همه ساله هزاران زائر از شهرستان بشرویه و دیگر شهرستان‌های استان و شهرستان‌های کاشمر، بردسکن و طبس را به سوی خود جلب می‌کند.

[html5_video id=7513]


بر فراز کوه امامزاده ، قلعه دختر مشاهده می‌شود که همراه با چشم‌انداز بسیار زیبایی از طبیعت محیطی دلنشین را برای زائران فراهم آورده است.

زمان ساخت اولیه این بنا به درستی مشخص نیست آن چه نقل قول و سینه به سینه منتقل شده در حدود ۱۵۰ سال قبل در این محل خانه‌ای گلی و خشتی وجود داشته است و بعدها در سه مرحله بازسازی شده است.

مرحله اول سال‌های ۷۸ ـ ۷۶، مرحله دوم سال‌های ۸۴ ـ ۸۲ و مرحله سوم سال ۱۳۸۸ مرمت و بازساری شده است.

در حال حاضر فضای داخلی حرم تا ارتفاع ۱٫۲۰ متر از سنگ مرمر و مابقی تا سقف گچ‌کاری است که در قسمت نمای داخلی گنبد به طرز زیبایی نقاشی شده است.

طرح جامع عمرانی بقعه متبرکه توسط دفتر فنی مهندسی استان تصویب و به مرور زمان با توجه به نیازهای اولویت‌دار ساخته می‌شود.

با بیان اینکه این مکان مقدس در نزد مردم شهرستان بشرویه دارای مقبولیت زیادی است: مردم در تمام ایام سال به ویژه در بهار و تابستان به این بقعه متبرکه مشرف می‌شوند.

زائران این بقعه متبرکه علاوه بر زیارت، نماز جماعت و قرائت ادعیه روح خود را تلطیف و از فضای سبز آن نیز در جمع‌های خانوادگی نهایت استفاده را می‌برند.

با بیان اینکه بقعه متبرکه محمدبن‌اصغر(ع) در ایام نوروز پذیرای زائران و گردشگران زیادی از شهرستان‌های فردوس، کاشمر، طبس و بردسکن است: سالانه ۳۰ هزار نفر برای زیارت به این بقعه متبرکه مشرف می‌شوند.

امکانات رفاهی و خدماتی موجود در امامزاده محمدبن‌اصغر(ع) شامل امکاناتی نظیر رایانه، چاپگر و کتابخانه و همچنین امکانات رفاهی شامل فرش، ظروف، چراغ و سایر وسایل مورد نیاز زائرین است که در این مکان مقدس مهیا شده است.

وی از وجود ۸ اتاق زائرسرا همراه با آشپزخانه و سرویس بهداشتی در این مکان: زمینی برای ساخت مکان ورزشی در جوار این بقعه متبرکه در نظر گرفته شده است.

با اشاره به اینکه آب شرب مورد استفاده زائران و مسافران توسط شبکه لوله کشی و از طریق تعدادی آب سردکن و سکوهای آب شرب تأمین می‌شود: همچنین ۷۰ خادم افتخاری، یک خادم ثابت و ۵ نفر خادم فصلی در مراسمات برگزار شده به زائرین خدمت می‌کنند.

از اجرای طرح آرامش بهاری در شش امامزاده شهرستان بشرویه : امامزاده محمدبن اصغر روستای هوگند، امامزاده محمدبن اسحاق(ع) روستای کرند، امامزاده سیدعبدالکریم روستای ده کرم، امامزاده سیدمحمد روستای ساغند و امامزاده بی‌بی نجمه خاتون(ع) روستای مجد شهرستان بشرویه میزبان برگزاری طرح آرامش بهاری هستند.

مطالب تصادفی پیشنهادی
برگزاری همایش بزرگداشت امامزادگان در ۱۰ بقعه متبرکه خراسان جنوبی

انتهای پیام/
-