کد خبر : 7595
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۹
-
🔻 مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه کشاورزی بشرویه عنوان کرد:

صندوق توسعه کشاورزی بشرویه الگویی برای کشور / توزیع۷۰۰ تن کاه ارزان در بشرویه / استقبال گسترده دامدارن بشرویه ای از توزیع کاه ارزان و مدت دار

به گزارش پایگاه خبری بشرویه نیوز محمد اسماعیلی اول صبح پنج شنبه در نخستین گردهمایی مدیران عامل و نمایندگان شرکت مادرتخصصی صندوق‌های شهرستانی حمایت از توسعه بخش کشاورزی سراسر کشور، به تشریح و تبیین مدلهای ارائه خدمت اجراشده در شهرستان پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه کشاورزی شهرستان بشرویه در این گردهمایی تعداد ۵ مدل ارائه خدمت شاخص صندوق را در ۲ زیربخش زراعت و حوزه دام و طیور ارائه کرد.

مهندس اسماعیلی اول در سخنان خود با تاکید بر اهمیت و جایگاه صندوقها به تشریح مدل ارائه خدمت توزیع ذرت علوفه‌ای سیلوشده، توزیع نهاده‌های دام و طیور، طرح خدمات بیمه‌ای مدت دار، طرح توسعه کشت دانه‌های روغنی (کلزا) و طرح حمایتی تعدیل و تثبیت هزینه برداشت غلات در منطقه پرداخت.

 وی افزود: کلیه طرح‌هایی که تاکنون در شهرستان به مرحله اجرا رسیده عمدتاً با هدف ارائه خدمات مدت دار صورت گرفته است و در برخی موارد نیز صندوق به عنوان بازارساز و اهرم کنترل قمیت و بازار حوزه تولید و عرضه وارد عمل شده است.

وی در ادامه ضمن ارائه ۵ مدل موفق و مؤثر صندوق شهرستان، بنا به درخواست حاضرین و پانل تخصصی حوزه دام، در خصوص «مدل توزیع کاه مدت دار و ارزان قیمت» که هفته گذشته در بشرویه انجام شد و بازخورد مؤثر و استقبال جمع کثیری از دامداران را بدنبال داشت توضیحاتی ارائه کرد.

 

استقبال گسترده دامدارن بشرویه ای از توزیع کاه ارزان و مدت دار

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه کشاورزی شهرستان بشرویه طرح توزیع کاه مدت دار را یکی از مهمترین اقدامات صندوق درسال جاری اعلام کرد و افزود: کشاورزان و دامداران بشرویه امسال، سال سختی را در پیش و رو دارند و کمبود آذوقه دام بویژه کاه مورد نیاز دامداران با توجه به کاهش تولید محصولات کشاورزی مشکلات عدیده‌ای را برای دامداران رقم می زند.

وی افزود: متاسفانه در چندماه اخیر شاهد فروش حجم قابل توجهی از دام سبک و سنگین منطقه بوده‌ایم و این زنگ خطری برای ذخایر ژنتیکی منطقه است.

 اسماعیلی تصریح کرد: کمبود علوفه و کاهش نقدینگی دامداران از مهمترین علل فروش دام در بشرویه است و همه ما وظیفه داریم به هر شکل ممکن این مشکلات را مرتفع و یا به حداقل برسانیم.

وی به نقش مؤثر صندوق در توزیع کاه پرداخت و افزود: رضایت عمومی و استقبال دامداران منطقه از این موضوع، اهمیت و تأثیر این طرح را مشخص می‌کند و خوشبخانه علی رغم اینکه تاکنون بیش از ۷۰۰ تن کاه با ارزش ۱.۵ میلیارد ریال بین دامداران منطقه توزیع شده است هنوز تقاضا و تماس‌های مکرری از سوی دامداران داریم که در حد توان و در صورت نیاز مجدداً وارد عمل خواهیم شد.

وی تصریح کرد: اگرچه ممکن است درصد کمی از دامداران تحت پوشش این طرح قرار گرفته باشند، اما هدف اصلی این طرح کنترل و کاهش قیمت کاه بود و صندوق نقش یک بازارساز را در این حوزه ایفا کرد.

 وی ادامه داد: متاسفانه برخی از سودجویان و دلالان سایر مناطق، زمانی که متوجه بحران خشکسالی در بشرویه شدند به بهانه‌های مختلف قیمت‌ها را افزایش دادند اما با ورود صندوق مشکل را مرتفع کردیم و با کاهش نوسانات، قیمت کاه به نرخ مصوب صندوق و حتی پایین‌تر از آن تقلیل پیدا کرد و این خود یقیناً اقدامی مؤثر است.

اسماعیلی اول در ادامه اظهارداشت: البته علاوه بر تعدیل قیمت، این طرح عایدات دیگری نیز داشت که از جمله آن می‌توان به تأمین حداکثری و ذخیره سازی کاه برای فصل زمستان و حتی بعد از آن اشاره کرد.

وی افزود: این امر باعث جلوگیری از تحمیل هزینه‌های اضافی برای دامدار در فصل کمبود می‌شود.

وی ادامه داد: آنچه مسلم است نقدینگی در قدرت خرید تأثیر مستقیم دارد و اگر دامدار نتواند در فصل عرضه نهاده موردنیاز خود را تأمین و انبار نماید، ناگزیر در فصول آتی مجبور به تأمین آن با قیمت بالاتر خواهد بود که در اکثر مواقع کاهش و افت کیفیت را نیز به دنبال دارد.

مطالب تصادفی پیشنهادی
ویژه برنامه روز روستا در باغروستای کرند برگزار گردید

انتهای پیام/
- منبع : خبرگزاری مهر