کد خبر : 8285
تاریخ انتشار : جمعه 28 مرداد 1401 - 23:44
-
🔻 با شماره 628 در فهرست میراث معنوی (ناملموس) کشور به ثبت رسید؛

آئین و مراسم علم گردانی در استان خراسان جنوبی

به گزارش پایگاه خبری بشرویه نیوز آئین و مراسم علم گردانی در استان خراسان جنوبی با شماره 628 در فهرست میراث معنوی (ناملموس) کشور به ثبت رسید.

علم گردانی از جمله مراسم عزاداری در استان خراسان جنوبی است که در زمان های بسیار دور برای فوت اشخاص مهم و بعدها که اعتقادات مذهبی اسلامی شکل می گیرد این رسم نیز رنگ و شکل مذهبی گرفته و به صورت یکی از شیوه های عزاداری در ماه محرم اجرا می شود.

در این مراسم عده ای علم چی و فاتحه خوان، علم‌ها را به در خانه اهالی می برند و نذورات را جمع آوری می کنند. معمولا از روز چهارم و یا پنجم محرم علم گردانی را شروع می‌نمایند. صاحب خانه نیز علم ها را زیارت کرده و نذورات خود را بین حاضرین در مراسم پخش می کند که شامل نان ، پول ، گندم ، خرما ، شیرینی و آجیل است. قبرستان از دیگر جاهایی است که علم را به آن جا برده و در سر قبرها علم را به زمین می گذارند و فاتحه خوانی می کنند.

پایه های علم چوبی و بیش تر آن ها سه تا پنج متر ارتفاع و پوششی پارچه ای دارند که به آن پیراهن علم و یا پوشش علم گویند و بیشتر به رنگ های سبز و سیاه است  و رنگ سفید و روشن نیز در آن دیده می شود، علم سبز بیشتر به علم حضرت ابوالفضل العباس مشهور است و علم سیاه به نام امام حسین (ع) و سایر ائمه  می باشد.

به بالای علم ها توغ وصل می شود و زیر توغ دستمال های زیادی بسته می شود که اکثر آن ها نذری است و توسط مردم تهیه می شود. دستمال ها به رنگ های گوناگونی است ولی رنگ سبز و سیاه بیش از سایر رنگ هاست.

این مراسم با شماره ۶۲۸ در فهرست میراث معنوی (ناملموس) کشور به ثبت رسیده است.

 

مطالب تصادفی پیشنهادی
ثبت هزارمین اثر خراسان جنوبی در فهرست میراث ملی کشور

انتهای پیام/
-