کد خبر : 4997
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۸
-
شهر و روستا زیر چتر فرهنگی کتابخانه آستان قدس رضوی

دومین کتابخانه روستایی و شصتمین کتابخانه آستان قدس رضوی در کشور افتتاح شد | اهتمام آستان قدس رضوی به توسعه مراکز فرهنگی

به گزارش پایگاه خبری بشرویه نیوز به نقل از گنجینه رضوی، این کتابخانه در روستای مجد در جوار مرقد بی‌بی نجمه خاتون از نوادگان امام سجاد(ع) در منطقه رقه از توابع شهرستان بشرویه به بهره‌برداری رسید که با افتتاح این مجموعه روستاهای خانیک، یگی، مجد، رقه از توابع بخش ارسک با مجموع جمعیتی حدود 8 هزار نفر از خدمات کتابخانه امام رضا(ع) بهره‌مند خواهند شد. ساختمان کتابخانه مذکور توسط شرکت صنایع، معادن و عمران رضوی از موسسات اقتصادی وابسته به آستان قدس رضوی در متراژ ۱۰۰ متر مربع ساخته شده و توسط سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در قفسه‌های متعدد با 4 هزار و 600 نسخه کتاب تجهیز شده است.

 

۶۰ کتابخانه در ۶۰ نقطه نقشه جغرافیایی ایران

حجت‌الاسلام سید جلال حسینی رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، در مراسم افتتاحیه این کتابخانه ضمن اشاراتی به مفهوم کرامت به عنوان آموزه قرآنی، رسیدگی به مناطق کم برخوردار با حفظ کرامت انسانی را از جمله سیاست‌گذاری‌های آستان قدس رضوی عنوان کرد که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بر آن تاکید بسیار داشته‌اند.

وی همچنین ضمن بیان دیدگاه ایشان در خصوص جایگاه فرهنگ در پیشبرد اهداف، به تاکیدات آن مقام عظمی در خصوص اقدامات فرهنگی موثر اشاره کرد و گفت: با تلاش‌های صورت گرفته در حال حاضر ۶۰ کتابخانه در ۶۰ نقطه نقشه جغرافیایی ایران در سایه پرچم عالم آل محمد(ص) فعال و در حال ارائه خدمات است.
حسینی تصریح کرد: کتابخانه حرم مطهر با قدمت یکهزار ساله خود به عنوان هفتمین کتابخانه تاثیرگذار در تاریخ بشر معرفی می‌شود و در حال حاضر ۶۰ شهر و روستا زیر پرچم علمی و فرهنگی کتابخانه رضوی قرار گرفته است.

وی افزود: ایجاد فضای مطالعاتی همراه با منابع ارزشمند فرصتی را برای کشف و رشد استعدادها در مناطق مختلف فراهم می‌آورد و این یکی از اهدافی است که از تاسیس کتابخانه ها دنبال می‌شود.

 

اهتمام آستان قدس رضوی به توسعه مراکز فرهنگی

مهندس مهدی قربانی مدیرعامل سازمان صنایع و معادن رضوی در این مراسم، با اشاره به اهتمام آستان قدس رضوی به توسعه مراکز فرهنگی، پروژه کتابخانه روستای مجد در منطقه رقه شهرستان بشرویه را یکی از ۷ کتابخانه ساخته شده توسط این شرکت برشمرد که با زیربنای صد متر مربع به بهره‌برداری رسید.

 

وی تصریح کرد: این شرکت جدای از ساخت مراکز بین راهی، ۱۵ پروژه عام‌المنفعه در قالب کتابخانه، فضای ورزشی و فرهنگسرا را در ۳۰ هزار متر مربع ساخته است.
مهندس قربانی ضمن اشاره به ساخت صحن مقابل کتابخانه در راستای تکمیل این پروژه اظهار کرد: امیدوارم ساخت این کتابخانه در راستای لقب عالم آل محمد امام رضا(ع) نقش موثری در راستای ارتقای فرهنگ و دانش علمی اهالی منطقه رقه داشته باشد.

در این مراسم که با حضور امام جمعه، فرماندار، شوراهای اسلامی، فرماندهان نیروی انتظامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، رئیس اداره اوقاف بشرویه و جمع کثیری از اهالی روستای مجد، خانیک، یگی و اهالی شهرستان بشرویه برگزار شد، حجت الاسلام سیدجلال حسینی رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و مهندس مهدی قربانی مدیرعامل شرکت صنایع و معادن رضوی با لوح تقدیر از سوی فرماندار و امام جمعه بشرویه مورد تقدیر قرار گرفتند.

همچنین از ابراهیمی، مهندس ناظر پروژه با اهدای تندیس تقدیر به عمل آمد.

 

اجرای سرود، مداحی و غبار روبی از مزار بانوی مکرمه بی‌بی نجمه بخش‌هایی از مراسم افتتاحیه کتابخانه امام رضا(ع) روستای مجد بود و در پایان به همت بنیاد کرامت رضوی و شرکت صنایع و معادن رضوی بیش از یکهزار و پانصد تن از اهالی روستاهای منطقه با صرف شام پذیرایی به عمل آمد.

 

مطالب تصادفی پیشنهادی
اطلاعیه آزمون پذیرش دانشجوی بهورزی و استخدام بهورز در خراسان جنوبی

انتهای پیام/
- منبع: گنجینه رضوی